26 maja 2015 r. – odsłonięcie obelisku upamiętniającego rozstrzelanie przez Hitlerowców w 1942 r. ok. 350 Żydów przywiezionych z Warszawy.

>>>> Fotorelacja z uroczystości (fot. Antoni Płachta)

Ku pamięci, aby nigdy więcej (jak powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich) to co się tu wydarzyło — nigdy się nie powtórzyło!!

W Klementowicach, tuż przy torach kolejowych ok. 250 m od drogi gminnej na Zakierzki, w miejscu gdzie w czerwcu 1942 r. funkcjonariusze policji niemieckiej rozstrzelali ok. 350 obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, 26 maja 2015 r. o godz. 12.30 dokonano symbolicznego pogrzebu i odsłonięcia obelisku upamiętniającego to tragiczne dla narodu polskiego i żydowskiego wydarzenie.DSC_7537

Odsłonięcia obelisku dokonali: Ks. bp Mieczysław Cisło Biskup Archidiecezji Lubelskiej, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ruth Cohen-Dar Wiceambasador Izraela w Polsce, Pan Dru Hunter Alejandro Wicekonsul Ambasady USA w Polsce, Pan Waldemar Podsiadło Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie.

Modlitwy ekumeniczne odprawili: ks. bp Mieczysław Cisło Biskup Archidiecezji Lubelskiej, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, P. Paweł Krzywicki pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Puławach, P. Jarosław Bator pastor Kościoła Metodystów w Puławach.

Ponadto w uroczystościach oprócz wyżej wymienionych Gości i licznie zgromadzonych mieszkańców Klementowic i pobliskich miejscowości,  udział wzięli m. in.: Pan Michał Sobelman Rzecznik Prasowy Ambasady Izraela w Polsce, Pan Zbigniew Niziński Prezes Fundacji „Pamięć, która trwa”, Pan Zbigniew Sykut z Pożoga jeden z inicjatorów tego upamiętnienia – emerytowany dyr. Zespołu Szkół Rolniczych w Klementowicach, ks. Zbigniew Fidut Proboszcz Parafii Klementowice, ks. Wiesława Cieszko Proboszcz Parafii w Kurowie, Pani Zofia Kamionowska ze Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu w Polsce”, Pan Stanisław Gołębiowski Wójt Gminy Końskowola, Pan Stanisław Wójcicki Wójt Gminy Kurów (gospodarz uroczystości), Pan Zbigniew Turkowski Dyrektor Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klementowicach, młodzież z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach, która przygotowała i przedstawiła pod kier. Pani Moniki Witkowskiej bardzo ciepło przyjęty i wzorowo wykonany okolicznościowy montaż poetycki.

 Uroczystości otworzył Wójt Gminy Kurów pan Stanisław Wójcicki. Na wstępie powitał przybyłych na uroczyste odsłonięcie Gości, a następnie wygłosił przemówienie, którego fragment przedstawiamy poniżej:

„To właśnie tu na stacje kolejową w Klementowicach w czerwcu 1942 r. Niemcy przywieźli koleją prawdopodobnie z warszawskiego getta około 400 mężczyzn obywateli polskich pochodzenia żydowskiego do pracy przy układaniu toru kolejowego. Byli oni przetrzymywani w barakach na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Klementowicach. Z powodu głodu byli słabi fizycznie i nie nadawali się do pracy. Wyselekcjonowano więc około 50 młodych i sprawnych do pracy, natomiast pozostałych Niemcy postanowili zgładzić. Nakazano im więc wykopanie własnego grobu a kiedy nie byli w stanie tego zrobić, mogiłę w sobotę wykopano koparką pracującą przy budowie torów. Następnie nad wykopanym dołem rozmiarów 7 x 14 m położono deskę, na którą rankiem w niedzielę aby nie było świadków pracujących na sąsiednich polach wprowadzono ofiary i rozstrzeliwano. Dotychczas nie ustalono tożsamości ofiar tej zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy hitlerowskich Niemiec. Za chwilę dokonamy symbolicznego pogrzebu i odsłonięcia obelisku ok. 350 obywateli polskich pochodzenia żydowskiego spoczywających w tej zbiorowej mogile.”

 

Relacja Radia Lublin:     http://moje.radio.lublin.pl/w-klementowicach-upamietniono-zaglade-zydow-z-czasow-ii-wojny-swiatowej.html

Relacja TVP Lublin w „Panoramie Lubelskiej”:  http://lublin.tvp.pl/20212620/26-maja-2015-g-1830

Kategorie: Kronika