2017.10.31 – Pogrzeb ks. kanonika Kazimierza Gajdy

Opublikowane przez Parafia Klementowice w dniu

DSC_6901Urodzony 24 lipca 1935 r. w Klementowicach ks. kan. dr Kazimierz Gajda zmarł 27 października 2017 r. w szpitalu w Lublinie, w 83 roku życia – 58 roku kapłaństwa (święcenia prezbiteratu otrzymał 18 kwietnia 1960 r.). Uroczystości pogrzebowe odbyły się w naszym kościele parafialnym , a następnie na położonym przy nim cmentarzu, 31 października 2017 r. o godz. 11. Kapłana żegnali wierni z naszej parafii, wierni z parafii w których pracował, rodzina, licznie przybyli księża, siostry zakonne i przyjaciele. Na trumnie zmarłego ks. kan. Kazimierza Gajdy na czas liturgii ustawiono mszał, kielich oraz stułę, których używał podczas sprawowania Eucharystii.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Ks. Bp Ryszard Karpiński. Na wstępie, po przywitaniu wszystkich zgromadzonych Ks. Biskup powiedział:

„Gromadzimy się na pogrzebie kapłana, śp. ks. kan. dr Kazimierza Gajdy, który tutaj się urodził, tu w domu, w kościele i w jakimś stopniu w szkole kształtowało się jego powołanie. Tu, tkwiły korzenie Jego pobożności, wzorowej uczciwości, sumienności, pracowitości, obowiązkowości i umiłowania Kościoła i Ojczyzny. Te skarby wyniósł ze sobą i na nich jak na fundamencie budował studia filozoficzno-teologiczne, pastoralne i prawnicze. Ale nade wszystko ks. Kazimierz był człowiekiem czynu, choć w czasie emerytury potrafił chwycić i za pióro. Jego wspomnienia tak z rodzinnych Klementowic jak i z przeżyć duszpasterskich, czy zagranicznych podróży, a zwłaszcza z tej do swojego stryja ks. płk. Antoniego Gajdy, w Valley View, TX, czyta się niemal jednym tchem. To wszystko kim był i co uczynił dla Kościoła i dla Ojczyzny pragniemy włączyć w Ofiarę Chrystusa. Pragniemy równocześnie prosić Boże Miłosierdzie o zmiłowanie, jeśli jakieś długi zaciągnął przed Bożą Sprawiedliwością.”

Homilię poświęconą przede wszystkim duszpasterskiej działalności ks. Kazimierza, ks. bp Ryszard Karpiński, zakończył słowami:

„Bracia i Siostry zakończmy te rozważania modlitwą o wieczną radość dla ks. Kazimierza, niech Królowa Różańca Świętego, która w swoim miesiącu zaprosiła Go, niech Go otoczy płaszczem swojej opieki, ale też błagajmy Boga aby nadal hojną ręką siał ziarno powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, aby na miejsce takich bojowników o Królestwo Boże na ziemi jak ks. Kazimierz, przychodzili następni, którzy potrafią sprostać nowym wyzwaniom duszpasterskim w XXI wieku – Amen.”

Cała treść homilii wygłoszonej przez Ks. Biskupa Ryszarda Karpińskiego >>> plik pdf

——————

Pogrzeb ks. kan. Kazimierza Gajdy – 2017.10.31 >>> galeria fot.

 

Kategorie: Kronika