Intronizacja relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego & dożynki par. – 2023.08.15 »»» galeria fot.

Uroczystość wprowadzenia relikwii  Błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski,  wraz z podziękowaniem za tegoroczne plony odbyła się 15 sierpnia 2023 r. (wtorek, Wniebowzięcie NMP) o godz. 12 w Kościele Parafialnym pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach. Przewodniczącym uroczystości był ks. kan. Adam Lemieszek proboszcz parafii w Klementowicach. Ks. kan. wprowadził do kościoła niosących relikwie, chleb i wieńce dożynkowe, odprawił uroczystą Mszę św. i wygłosił kazanie, a także poświęcił relikwiarz, chleb i wieńce dożynkowe. Relikwie  Błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego w procesji do ołtarza nieśli pp. Adamczykowie z m. Stok-Zakierzki.

Otrzymujemy nieoceniony dar relikwii do kultu w naszym kościele w Klementowicach. Dziękujemy ks. kardynałowi Nyczowi z Warszawy, abp Budzikowi za błogosławione decyzje. Tak jak Prymas Tysiąclecia, herold ducha ocalił wiarę w narodzie Polskim, niech modlitwa ludzi naszych niełatwych czasów, wyprasza łaski wytrwania w wierze dla rodzin, dzieci, młodzieży, dla rodaków w kraju i za granicą.

Błogosławiony prymas Stefan Wyszyński >> życiorys

Przez dziesięciolecia swojej posługi prymas Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Najlepszym świadectwem szacunku, na jaki zasługuje ta niezwykła postać jest hołd, jaki oddał jej Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r.: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka (…) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.”

Chleb dożynkowy podobnie jak w latach poprzednich przygotował Zakład Piekarniczy „Stasiak” S.C. z Klementowic. Wieńców dożynkowych było dwa. Jeden zaprojektowany, wykonany i niesiony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kobiety Razem” z Klementowic, a drugi przygotowany i niesiony przez panie z Sołectwa Buchałowice. Starostami dożynek byli p. Halina Rodzik i p. Zaborowski  z Klementowic. Uroczystość swym śpiewem uświetnił Chór Gminy Kurów prowadzony przez p. Bogdana Lipińskiego. Poczty Sztandarowe wystawiły: OSP Klementowice i OSP Kol. Klementowice. Ciasto, którym można było się poczęstować po zakończeniu Mszy  św. przygotowały panie z Klementowic odc. Przed Torem i Za Torem.

Kategorie: Kronika