W niedzielę 07 stycznia 2024 r. w naszym kościele parafialnym po Mszy św. o 11.30 z koncertem kolęd i pastorałek „Jezus przyszedł na świat”, wystąpił Chór Jubilate Deo z Wąwolnicy pod dyrekcją Adama Łaguny. W znakomitym wykonaniu chóru usłyszeliśmy między innymi  kolędy i pastorałki z albumu nagranego w Bazylice Mniejszej w Wąwolnicy w styczniu 2021 r. . Chór śpiewał także podczas Mszy św., a dyrygent p. Adam Łaguna grał na organach.

Występ Chóru Jubilate Deo >>> galeria fot

Chór Jubilate Deo z Wąwolnicy – dyrygent Adam Łaguna

Źródło: JUBILATE DEO DAWNO, DAWNO TEMU – Chór Jubilate Deo/Wąwolnica, Polska/ (cba.pl)

Chór istniał w Wąwolnicy chyba od zawsze. Jest się zresztą czym pochwalić: jedna z najstarszych parafii na Lubelszczyźnie, o której istnieniu w XI wieku wiadomo z ksiąg Benedyktynów na Św. Krzyżu. Miejsce niezwykłe, obdarzone przez Pana Boga obecnością i cudownym działaniem Matki Bożej. Miejsce modlitwy, kultu i pielgrzymowania.
Obecny dyrygent chóru Adam Łaguna 1 stycznia 1993 r. rozpoczął pracę w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. „Nieoficjalnie” przez kilka wcześniejszych lat prowadził scholę dziecięcą MERCADANTE (to były czasy: w 1989 grupa zdobyła wyróżnienie na festiwalu CANTATE DEO w Gliwicach – foto poniżej) i od czasu do czasu wyręczał organistę (wspaniały człowiek – śp. Tadeusz Miazga) w niedzielnej grze na organach.

Działalność chóru od początku koncentrowała się na oprawie muzycznej wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie parafii. Począwszy od największych świąt: Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, Boże Narodzenie, Boże Ciało, wrześniowe, coroczne uroczystości odpustowe, a skończywszy na koncertach kolęd; te ostatnie przyniosły dużo radości: w 1997 chór zdobył I miejsce na przeglądzie chórów i zespołów muzycznych w Lublinie, w 2001 r. I miejsce na podobnym przeglądzie organizowanym w Puławach. Tym sposobem weszliśmy w XXI wiek. Ale wcześniej, bo w 1999 roku powstała dziecięca schola liturgiczna JUBILATE DEO. Kilkanaścioro bardzo zdolnych dzieci stworzyło wspaniałą grupę, która w roku szkolnym przygotowywała oprawę niedzielnej Mszy św. o godz. 10.30, a w czasie wakacji razem śpiewała i odpoczywała. Wyjeżdżaliśmy na obozy do Kazimierza Dolnego, Władysławowa i Zakopanego.

W 2004 r. śpiewaliśmy dla Ojca św. Jana Pawła II w Rzymie oraz dla Czechów w podpraskich Petrovicach. Nagraliśmy płytę z psalmami dedykowanymi Ojcu św. Stopniową dążyłem do połączenia tej scholi z chórem parafii i stworzenia jednego, mocnego i młodego zespołu. I to się udało. Chór parafii przyjął nazwę JUBILATE DEO. W 2005 r. nagraliśmy płytę „Pieśni o Matce Bożej Kębelskiej”. Razem śpiewaliśmy m.in. w Warszawie i w lubelskiej Archikatedrze. Obecnie chór tworzy 28 osób. Życzyłbym sobie, aby obecnie panująca atmosfera i zapał do pracy towarzyszyły nam zawsze.
Rok 2010 przyniósł ogromny sukces; podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie chór zdobył w kategorii zespołów parafialnych II miejsce. W eliminacjach, które się odbywały w 32 miastach, wystąpiło ponad 20 tys. uczestników!

Rok 2011, to niezapomniany wyjazd na II Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie. W konkursie brały udział chóry z 10. krajów świata (m. in. Rosja, Wielka Brytania i Singapur), ogłoszenie wyników i koncert finałowy z naszym udziałem miało miejsce w samym sercu Krakowa – w Bazylice Mariackiej, i co najwspanialsze, w kategorii chórów kameralnych zdobyliśmy Brązowy Dyplom!

Rok 2013 i wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Chóralny do Częstochowy. Kwalifikujemy się do koncertu finałowego, który odbywa się na Jasnej Górze. Przeogromne przeżycie i radość!
Rok 2014, to udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Tarnowie. Wspaniały konkurs, z bardzo wysokim poziomem, świetną organizacją i atmosferą.
Rok 2015, to chronologicznie: II miejsce w kat. chórów na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach oraz zorganizowanie i udział w II Archidiecezjalnym Spotkaniu Chóralnym w Wąwolnicy.
Rok 2016 zapamiętamy ze względu na tygodniową pielgrzymkę do Włoch oraz niezapomniany udział w II Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych zwieńczony zdobyciem Brązowego Dyplomu.
Rok 2017 „rozpoczynamy” udziałem w mszy „telewizyjnej” w naszej bazylice, a w zorganizowanym w Lublinie II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym chór zdobywa Brązowy Dyplom.
Rok 2018 przyniósł I miejsce w kat, chórów w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach. We wrześniu gościliśmy w Wąwolnicy Premiera RP i śpiewaliśmy w czasie Mszy św. transmitowanej w TVP.
W 2019 roku chór bierze udział w dwóch konkursach chóralnych: VARSOVIA CANTAT w WARSZAWIE i IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Lublinie, co zakończyło się zdobyciem I miejsca i ZŁOTEGO DYPLOMU (91,3 pkt)!

Kategorie: Kronika