Przeniesienie relikwii św. Siostry Faustyny do nowego relikwiarium – 2021.02.21 >>> galeria fot.

W niedzielę 21 lutego 2021 r. podczas Mszy św. o 11.30 ks. kan. Adam Lemieszek, proboszcz naszej parafii dokonał poświęcenia nowego relikwiarium, umieszczonego za zgodą Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na filarze obok lewego ołtarza bocznego . Do relikwiarium tego na tej samej Mszy św. dokonano uroczystego przeniesienia intronizowanych do naszej parafii 03 października 2021 r. relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystości odbyły się w 90 rocznicę objawienia się Pana Jezusa Miłosiernego Św. Faustynie  22 lutego 1931 roku w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku. Wizja dotyczyła namalowania obrazu Miłosierdzia Bożego, z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Św. Faustyna zapisała: 1931 rok, 22 lutego. Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały (Dz. S.F. 47-48).

Jest tylko jeden obraz Jezusa Miłosiernego namalowany w Wilnie w 1934 r. przez malarza prof. Eugeniusza Kazimirowskiego, który jest bezpośrednim odwzorowaniem na płótnie obrazu widzianego przez św. Siostrę Faustynę i był malowany w jej obecności, ściśle według jej wskazówek. Św. Faustyna raz w tygodniu przychodziła do malarza, patrzyła i prosiła o nanoszenie poprawek, aby powstający obraz był jak najbardziej zbliżony do tego, który ona widzi.

W pewnej chwili, kiedy byłam u tego malarza, który maluje ten obraz, i zobaczyłam, że nie jest tak piękny, jakim jest Jezus – zasmuciłam się tym bardzo, jednak ukryłam to w sercu głęboko. Kiedyśmy wyszły od tego malarza (…)  udałam się do kaplicy i napłakałam się bardzo. Rzekłam do Pana: Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś? – Wtem usłyszałam takie słowa: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce Mojej”. (Dz. 313)

Namalowany przez prof. Kazimirowskiego obraz znajduje się obecnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie ( Dominikonų g. 12, Vilnius 01131 Google Maps)

Mimo dyspensy i ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 (ograniczona liczba osób w kościele, noszenie maseczek, …) na uroczystość przeniesienia relikwii św. Siostry Faustyny do nowego relikwiarium przybyła spora rzesza wiernych parafian i Gości. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Michał Cyrański (profesor na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego), który w Parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie sprawuje posługę szafarza nadzwyczajnego Komunii św. Na stronie internetowej tej parafii czytamy: Z radością podkreślamy fakt obecności w naszej parafii w lipcu 1924 roku Helenki Kowalskiej, obecnie świętej Siostry Faustyny. W Dzienniczku siostry Faustyny czytamy: „…usłyszałam te słowa: jedź natychmiast do Warszawy, tam wstąpisz do klasztoru.” „… raniusieńko przyjechałam do miasta i weszłam do pierwszego kościoła*, jaki spotkałam i zaczęłam się modlić o dalszą wolę Bożą. Msze wychodziły jedna po drugiej. Podczas jednej Mszy świętej usłyszałam te słowa: Idź do tego kapłana* i powiedz mu wszystko, a on ci powie co masz dalej czynić. Po skończonej Mszy świętej poszłam do zakrystii i opowiedziałam wszystko, co zaszło w duszy mojej i prosiłam o wskazówkę, gdzie wstąpić, do jakiego klasztoru. Kapłan ten zdziwił się w pierwszej chwili, ale kazał mi bardzo ufać, że Bóg zarządzi dalej. Tymczasem ja cię poślę (powiedział) do jednej pobożnej pani*, u której się zatrzymasz dopokąd nie wstąpisz do klasztoru”.

Kategorie: Kronika