Uroczystość Trójcy Przenajświętszej przypadła w tym roku 16 czerwca. W kościele pw. Św. Trójcy w Stoku  Mszę św. odpustową w tym dniu o godz. 10.00 odprawił oraz kazanie wygłosił Ojciec Stanisław Jarosiewicz Salwatorianin (SDS) – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Żydaczowie na UkrainieParafia żydaczowska była świadkiem wielu ciekawych, a także dramatycznych wydarzeń. W kościele parafialnym modlił się Jan III Sobieski przed i po bitwie z Turkami pod Żurawiem w 1676 r. (20 km od Żydaczowa). W Żydaczowie pracował także przez około 8 miesięcy św. Zygmunt Gorazdowski.
Jednak oblicze parafii zmieniło się z chwilą zakończenia II wojny światowej wraz ze zmianą granic Rzeczypospolitej. Polacy w większości wyjechali na tak zwane Ziemie Odzyskane. Do roku 1963 kościół pełnił funkcje sakralne, choć nie było już na miejscu kapłanów. Władze zamieniły świątynię na magazyn mebli, a potem na dworzec autobusowy z barem alkoholowym wewnątrz. Parafię zdelegalizowano. Kiedy imperium radzieckie chyliło się ku upadkowi, nieliczna grupka wiernych (Polaków) „wyżebrała” od władz kościół i zarejestrowano parafię. 11 listopada 1989 r. ks. kard. Marian Jaworski na nowo poświęcił kościół i parafię. Do pracy w dekanacie przyjechali kapłani z Polski. Od tego momentu trwa nieustannie remont kościoła i terenów przykościelnych. Jak więc widzimy potrzeby parafii na Ukrainie są ogromne i zmuszają posługujących tam Polskich księży do szukania pomocy w Polsce. Dlatego też jak tylko mogą, przyjeżdżają do naszego kraju, do naszych parafii, głoszą kazania, prowadzą rekolekcje licząc przy tym na nasze wsparcie.
W kościele w Klementowicach natomiast, wspomniany na wstępie Ojciec Stanisław Jarosiewicz Salwatorianin (SDS) w Ur. Trójcy Św. głosił kazania. Po ur. odpustowych w Stoku jak i Mszach św. w Klementowicach parafianie mieli możliwość finansowego wsparcia parafii w Żydaczowie. Ojciec Stanisław serdecznie podziękował ks. kan. Zbigniewowi Fidutowi proboszczowi naszej parafii za zaproszenie, a parafianom z Klementowic i Stoku  za ciepłe przyjęcie i złożone ofiary.

Kategorie: Kronika